הלוחם בזבל

אתמול בלילה כששבתי לביתי מצאתי בתיבת הדואר שלי ספאם. בדרך כלל אני מבליג, או חוסם את השולח, אבל הפעם היה משהו מיוחד בספאם הזה, משהו מוזר מאוד. מבט חטוף לHeader שנמצא מגלה יותר ממה שחושבים:

טפלו באבנית וחיסכו אלפי שקלים. (ID192400)
From: "וטלי"
Date: Thu, 20 Apr 2006 16:57:58 -0500
To: [email protected]
Received:from host79-84.pool8251.interbusiness.it ([82.51.84.79]) by sirius.sslcatacombnetworking.com with smtp (Exim 4.52) id 1FWgDw-0003HM-3b for [email protected]; Thu, 20 Apr 2006 15:58:02 -0500
Received: (qmail 9853 invoked from network); Thu, 20 Apr 2006 16:57:58 -0500
Received: from unknown (HELO mx.salamander.com) (82.51.84.79) by 0 with SMTP; Thu, 20 Apr 2006 16:57:58 -0500

אם מסתכלים טוב, רואים שמישהו "גנב" את כתובת הדואר האלקטרוני שלי ושלח ממנה ספאם. לא מעשה נחמד במיוחד, ובמיוחד מעשה פלילי הקרוי "התחזות". החבר הנחמד שמפרסם בדואר אלקטרוני בעל אופי שיווקי השתמש בכתובת האלקטרונית שלי כדי למכור פילטרי מים. לא אמרתי נואש, ורציתי לברר מיהו הזבלן שלקח את זהותי ומדוע עשה כן. חיש מהר גיליתי כי מדובר בזבלן שמשתמש בכתובת IP מאיטליה. שלחתי מייל למחלקת האביוז באותו ספק שירות וביקשתי את התייחסותו ואת רישומיו, במיוחד לאור תנאי השימוש של האתר שמאפשרים לי לקבל פרטים על כל שולח דואר בעל אופי שיווקי למתחם 2jk.org.

אולם ידעתי שלא מכאן תבוא הישועה. נכנסתי ללינק של הזבלן לבדוק מהי הסחורה אותה הוא מוכר. מדובר באתר שמאוחסן בטאייון ומוכר פילטרים לטיהור מים בישראל. זהו הלקוח הסופי של הזבלן, וככל הנראה לא האדם ששלח את הדואר, אלא האדם שנשלח הדואר עבורו. אם כן, מיהו אותו זבלן שגנב את זהותי? לחצתי על כפתור ההסרה מרשימת התפוצה במייל והופנתי לכתובת אחרת באותו המתחם, שם כבר הופיעו כמה רמזים. פרט לשקרים הגסים (ספאם הוא כן עבירה: הטרדה באמצעי תקשורת) ולשאר העניינים, הופיע לינק למי שמנהל עבור הזבלן את המערכת, למטה למטה, בקטן, נרשם : "צוות mailmedia.org".

חיש מהר אצתי רצתי לאתר, וגיליתי שמדובר בישראלי מירושלים, עם מספרי טלפון ישראלים שאפשר לצור עמם קשר. החלטתי הפעם לא לצור קשר עם הזבלנים בשעה 3:00 בלילה, כמו שעשיתי בפעם שעברה עם זבלן אחר, עשיתי את הדבר החכם. בשעה 09:25 התייצבתי בתחנת ירקון במשטרת ת"א והגשתי תלונה על התחזות בכוונה להונות כנגד הזבלנים. דבר חכם ונכון לעשות.

במקביל, אם יש עוד חברים שנפגעו והוטרדו על ידי האנשים, ואם יש עוד אנשים שקיבלו דוא"ז שמתחזה להיות מכתובתי, אשמח לאגד את כולם ולתבוע את הזבלנים על הטרדה ועל גרימת נזק לשמי הטוב. רק כך נוכל לטפל בעניין.

26 תגובות ל-“הלוחם בזבל

 1. תעדכן בקשר להמשך הפרשה
  סתם מתוך סקרנות
  מעניין מה יעשו לאותו בחור
  אני מאמין שתוך חצי שנה ישלחו עלייך מכתב
  שבו כתוב שהתיק נסגר עקב מחסור בראיות/או חוסר עניין ציבורי
  או שא שטויות

 2. ככל הנראה מה שיהיה זה שיזמינו את הבחורים לחקירה במשטרה, הם יורידו פעילות, יגיעו להסדר טיעון תוך איזה חודש חודשיים וזהו.

  אחרי זה נתבע פיצויים – ככל הנראה.

 3. אדר, הגיע הזמן להוציא את הBFG ולחסל את הספאמרים.
  שהם יסגרו את הדפדפן בלילה.

 4. עמרי, למען הגולשים האחרים, חשוב לתת לינק לBFG, למרות שאני לא מעודד שימוש בו וחושש שהוא על גבול החוקיות.

  אני חושב שהדרך הנכונה לטפל בדוא"ז היא באמצעות הכנסת הספאמרים לאי כדאיות כלכלית וכלים משפטיים. אני משוכנע שהזבלנים שיגיעו לחקירה במשטרה יחשבו שנית באם הם רוצים להמשיך להחקר על ידי מחלק ההונאה, לא?

 5. אני חשבתי שהנשק שאתה כתבת הוא הbig fucking gun, לא חשבתי על דום לרגע. אבל יכול להיות… הבעיה שנשק וירטואלי לא ממש עוזר נגד ספאמרים.

 6. איך אני עושה header האם יש אפשרות גם אם אני משתמש באיימיל של וואלה?

 7. header נמצא תמיד שם, השאלה היא האם וואלה! תומך בלהציג אותם. אני מאמין שכן, מצד שני, אני לא בטוח. תבדוק באפשרויות אם יש "הצג [איך שלא אומרים האדר בעברית: כותר\רישא\תחילית]" או משהו, ואם לא אז שלח לי צילומסך של איך נראה העניין ואני אנסה לראות. אני לא מכיר את הדואר שלהם מספיק טוב.

 8. אממ משום מה אני לא מצליח להיכנס כעט אני ינסה מאוחר יותר
  יש לי שאלה נוספת אשמח אם תוכל לענות לי עליה!
  כשאני עושה netstat ואני משוחח עם מי שהוא באיייסיי איפה בדיוק אני רואה את האייפיי שלו? ומה זה foreign adress

 9. ככל הנראה לפי מה שהבנתי מהחברים אי אפשר באמצעות תוכנת ICQ לראות.

  מה שאני מציע זה שלפני שאתה מתחיל שיחה (וכל התוכנות חוץ מהאייסי סגורות) תסתכל מה פתוח, ואז תתחיל את השיחה ותראה מה השתנה.

 10. ככל הנראה אתה צודק, אבל אני לא הייתי מתייאש (אולי הייתי עובר ספק)
  תנסה לעשות למייל פוורוורד, או משהו.

  אבל מי ששולח לך כאן הוא מחו"ל, לא מישהו שתוכל לתפוס\לתבוע\לפנצ'ר לו את הגלגלים.

  אז מה זה משנה?

 11. זו סתם דוגמא יש גם מהארץ, אבל סתם ידע כללי לא יזיק לדעת..
  אממ.. תודה על העזרה רק לא הבנתי למה את מתכוון כשאתה אומר פוורוורד

 12. פורוורד (forward) הוא מה שנקרא בעברית "העבר".

  לגבי כאלו מישראל, הייתי ממליץ לך לנסות לקרוא שוב את ההדרים. אני במקביל אדבר עם חברים שיש להם חשבון בוואלה! ואנסה לראות איך אפשר לעשות את זה שם, כי חייבת להיות אפשרות כזו.

  בטוקבק הבא תתן מייל אמיתי כדי שאני אוכל לחזור אלייך בנושא, אם בא לך.

 13. עקב כך שלי יש אותה בעיה עם אותה חברה (מיילמדיה) ששולחים ספאם דרך הכתובת אימייל שלי רציתי לדעת האם יצא משהו מהגשת התלונה? והאם כדאי לטרוח להגיש תלונה נגדם גם?

 14. גיא,

  הגשתי את התלונה במשטרה לפני שבוע. מאז אני אישית לא קיבלתי מהזבלנים דואר, אולם אחרים כן. התלונה במשטרה (הן על הטרדה באמצעי תקשורת והן על התחזות) תסייע כי כך יעמדו מספר חקירות כנגד הזבלנים שיעודדו את המשטרה למצות את הדין.

 15. לא קיבלתי עדכון מהמשטרה.
  אני מניח שהתיק עם שאר התיקים, בערמה הגדולה של "לטיפול"….

 16. מיילמדיה הם עבריינים ששולחים כמויות ענק של דואר זבל על ידי שימוש בוירוסים השתולים במחשבים אישיים ברחבי העולם. יש לי אוסף של כ-100 הודעות ספאם מהם כולל כאלו שנשלחו על ידי החדרת וירוס למחשבים בישראל. אם המשטרה היתה מעוניינת בכך היתה יכולה בלי בעיות להכניס אותם לכלא בלי שום התיחסות לשאלה אם ספאם זה חוקי או לא. שימוש בוירוסים אינו חוקי, ובהיקף שלהם די להכניס אותם לחודש על כל וירוס כדי שבחיים לא יצאו מהכלא.

  הבעייה העיקרית איתם היא שהם נכנסו ל"מיינסטרים" של הפרסום בארץ, וגם גופים "מכובדים" משלמים להם לרכוש מהם שיגנבו שירותי מחשב עבורם.

לא ניתן להגיב