« אקטיביזם בלי לקום מהכיסא | Main

March 08, 2007

להיות אהוד אולמרט

תמצאו את זה בבלוג החדש (מוביל לדף חיפוש)
אהוד אולמרטאם המלחמה בלבנון תוכננה כבר במרץ 2006, כפי שמדווח עיתון 'הארץ' הבוקר, כשליו של אהוד אולמרט חמורים בהרבה ממה שחשבנו עד כה, ולא פלא שהוא התנגד להצגת דו"ח מבקר המדינה בעניין המלחמה. לא מדובר בראש ממשלה חסר נסיון שנגרר למלחמה בעל כורחו בלא תכנון ובהפתעה מוחלטת. זה מסביר לא רק את מכירת המניות (החוקית) של דן חלוץ, שנעשתה בהיסח הדעת כיוון שהכל היה מתוכנן מראש, גם הפסקת הקפה שלו וגם הזמן למכור את תיק המניות.

אולמרט, לעומת זאת, נמצא במצב רע הרבה יותר. אם אריאל שרון היה השר שאחראי ישירות להבטחות השווא של מלחמת לבנון ולאיוולת, כאן שאול מופז ודן חלוץ היו אלו שאפשרו את המחדל. נטען באותה כתבה כי אולמרט "השיב שאינו רוצה לקבל את ההחלטה ברגע החטיפה - אלא עכשיו." לכן הוצגו בפניו התוכניות והוא בחר בחלופה לאחר ששוכנע על ידי הרמטכ"ל דאז, דן חלוץ כי אין להבליג על חטיפה.

הכשל של אולמרט הוא כשל אסטרטגי ולא סתם כשל רגיל. הוא מעיד על כך שאולמרט לא רק אינו מסוגל לקבל החלטות נכונות, אלא שהוא לא מסוגל לקבל החלטות לגבי מינוי אנשים נכונים לתפקיד. העניין הוא שלא כל כך קל להיות ראש ממשלה, אבל בטוח יותר קשה להיות ראש ממשלה טוב. אהוד אולמרט הוא איש בינוני מבריק. הוא מצטיין בלא להדבק בשחיתויות, הוא מצטיין בלא להיות מורשע, הוא מצטיין בניהול. כל עוד אין כשלים והכל עובד בסדר, אהוד אולמרט יכול להיות בירוקרט בכלל לא רע בראשות הממשלה (למעט קידום מקורב אחד או שניים).

להיות ראש ממשלה מחמת הספק זו אחריות כבדה עוד יותר. אהוד אולמרט הגיע לתפקיד בצורה מעוותת, מדובר באדם שהגיע למקום השלושים ושלושה ברשימת הליכוד לכנסת ה16 (אחרי יחיאל חזן, מיכאל גורולובסקי וענבל גבריאלי) ונבחר בצורה מוזרה על ידי אריאל שרון לממלא מקום ראש הממשלה. לכשקיבל שרון את הגזרה ונאלץ לפרוש מהליכוד ולהקים את קדימה אף אחד לא החליט עבור הדמוקרט הגדול על מבנה הרשימה.

אני מצטער שאני זה שצריך לומר את זה, אבל הכשל האמיתי של מלחמת לבנון הוא של אריאל שרון. שרון היה זה שמינה את אולמרט לממלא מקום, שרון היה זה שהיה במצב בריאותי קשה, שרון היה זה שידע שאולמרט הוא חסר נסיון וחלש אופי, שרון היה זה שקיבל את ההחלטה שבמידה ויקרה לו משהו אולמרט, החלש, חסר הנסיון והמושחת (לכאורה) יקבל את מושכות המדינה. שרון היה זה שידע שיש עוד נסיונות חטיפה רבים ושתוכנית הפעולה של צה"ל היתה לצאת למתקפה, לכן אריאל שרון אחראי ישירות למחדלי מלחמת לבנון.


תגובות, לבינתיים, בבלוג החדש. (עוד בביתא, יושק בקרוב)


Technorati Tags: , , ,

נכתב על ידי jk ביום\שעה March 8, 2007 10:55 AM

Trackback Pings

ניתן לשלוח טראבק כאן

Comments

תמונת המשתמש

ג'ף
March 8, 2007 11:25 AM
לינק ישיר לתגובה זו

צודק, זה גם מעצים את העובדה שלאורך השנים אריאל שרון הוא האדם שגרם לנזק הגדול ביותר למדינת ישראל, ובעתיד עוד נמשיך ונסבול ממעשיו.