מחשבות משפטיות של יום א': יריה עצמית ברגל

0.
מי שלא ישכיל להבין שטכנולוגיה היא עיוורת, ככל הנראה יאבד עצמו לדעת במרוץ אחר הרגולציה. מיקרוסופט החליטה לחסום את משתמשי המסנג'ר במדינות שמוגדרות על ידי ארצות הברית כמדינות עוינות (ויה סלאשדוט). ההחלטה, התמוהה משהו, אומרת בפועל כי הטכנולוגיה של מיקרוסופט לא עיוורת לזהות המשתמש אלא מכניסה שיקולים פוליטיים פנימה ומאפשרת שליטה מרכזית (אבל זו הנקודה של כל התוכנות הקנייניות). כמובן, ולפני שכל אחד אומר "לי זה לא יקרה", צריך לעסוק בנקודה קטנה מאוד: החלופה. למרות שהרבה מדברים השבוע על OpenID (בעיקר בגלל התמיכה של פייסבוק בOpenID שהושקה והפכה אותו לאחד האתרים הגדולים ביותר שמשתמשים בOpenID); (להבדיל מהמודל שמיקרוסופט ניסו להפוך לסטנדרט בתחילת המליניה, עם Microsoft Passport, שהפך לWindows Live ID). העניין יראה שוב ושוב שמי שמתאמץ להפוך את הטכנולוגיה לפוליטית יגמור בלי הטככנולוגיה ובלי הפוליטיקה: האזרחים של אותן מדינות עוינות אינם הפושעים, הם הקרבן. הם פשוט יעברו, ככל הנראה, לטכנולוגיות פתוחות, לשירותים פתוחים ולסטנדרטים פתוחים. מיקרוסופט יורה לעצמה ברגל כרגע.

1.
עוד גוף שיורה לעצמו ברגל הוא AM:PM (או אמפמ בלשון ההמונים); זה מפר בצורה שיטתית את כללי ההגינות, קונס עובדים על איחורים בסכומים גבוהים מכמה שאלו יתפרנסו במשמרת שלהם, מונע מהם את הזכויות שמגיעות להם וחושב שהוא מעל החוק. למרות הנוחות הרבה שיש בשירות שAM:PM מספקים, צריך לחשוב פעמיים לאן הכסף שלך הולך, זה לא חרם (כי חרם זה לא משהו שאנחנו באמת יכולים לעשות, אלא רק חרדים). אבל מנהל משמרת שאומר שהוא מטיל קנסות על עובדים כי "זו דרך לשמור על משמעת כדי לנהל כל כך הרבה עובדים. זה נועד להפחיד אותם קצת, זה הכל" חוטא לעקרון: המעסיק לא אמור להפחיד את העובדים, הוא אמור לשתף איתם פעולה. אכן, חרם על רשת AM:PM, דור אלון ומגה (כמו גם שפע-שוק) לא יעזרו לנו. החרם האפקטיבי בא מהגועל של ניצול עובדים, מכך שאנחנו לא מוכנים שהכסף שלנו יעזור לאותם אנשים להרוויח כסף. אם AM:PM רוצים את הכסף שלי, שישתנו.

2.
אף פעם לא היה לי מיקרוסופט-מסנג'ר או חשבון בWindows Live, אני מעריך שהפסדתי אינספור זיונים ודייטים כל פעם שמישהי שאלה אותי "יש לך מסנג'ר?" ואמרתי לה שלא (למזלי, הנוכחית אוהבת אותי אפילו שאין לי מסנג'ר), הפחד שלי משליטתה של מיקרוסופט בצורה דרקונית ושיתוף הפעולה שלה עם רשויות החוק (ביד קלה על ההדק, גם אם אלו נפסלו) והפחד שלי משליטה מרכזית בתכנים שלי בדרך כלל הופך אותי לפרנואיד וגורם לכך שאני ככל הנראה לא "אשיג את  הבחורה".

3.
מעניין מה יהיה עם אמ:פם? האם כשאצטרך להסביר לחברה שאין אוכל ביום שבת כי אני מחרים את אמפמ היא תחזיק עצמה באותה סבלנות? האם כשאני אומר לה שאני עסוק בלהחרים כל כך הרבה דברים שזה פשוט לא יגרום לה עוד לכעס, אלא לאמפתיה.

16 תגובות ל-“מחשבות משפטיות של יום א': יריה עצמית ברגל

 1. אולי זה רק בעיה אצלי אבל לא הבנתי את המבנה של הפוסט הזה. שני נושאים מאד חשובים רק איך הם נשזרים אחד בשני?

 2. לא כל כך הבנתי את הטיעון נגד חרם. החרמתי את ארומה במשך שנה וחצי בערך בעקבות פרשת הפקידה של מרצדס. מן הסתם לא הצלחתי להעניש את ארומה, אבל הייתי קצת יותר שלם עם עצמי בעקבות הצעד שנקטתי.
  באותו אופן, נראה לי קל יישם החרמה של אם:פם. בלי להציב כמטרה את הפלת הרשת, או שינוי המדיניות שלה, וכו', אפשר פשוט לקרוא לכל המעוניין לקנות בה פחות כפי יכולתו והבנתו, ולהסתפק בכך.

 3. HN,
  זה בליל מחשבות, לא קשור בהכרח.

  אבי,
  אני לא אומר שחרם לא יעזור, אני אומר שיש דברים אחרים לעשות ושחרם הוא לא משהו שיזיז להם.

 4. א. גם אם חרם זה לא עניין שעובד, השאלה היא כמה צרכנים צריכים לאיים בחרם כדי לשנות מדיניות? (שהיא כאמור בלתי חוקית ופוגעת באוכלוסיות מוחלשות)
  זו השאלה שבאמת מעניינת אותי.

  ב. מי שלא קנה בערב שבת, ירעב בשבת. מותר ללכת לסופרמרקט גם ביום שישי בבוקר.

 5. אחחח… אתם התל – אביבים והרגלי הצריכה המוזרים שלכם. מעולם לא הצלחתי להבין איך זה שאנשים מעדיפים לעשות קניות קטנות בפיצוציות על פני רכישות גדולות ברשתות השיווק הגדולות. מדהים אותי איך זה שמגה ושופרסל לא הצליחו לתפוס ממש באזור המרכז.

  באשר למסנג'ר, עדיף לך בלי, אולי היה יוצא לך לראות קצת ציצי בשיחת מצלמה, אבל זה היה מגיע על חשבון מין אמיתי.

 6. יא רב רבכ, איזה בטלנים אתם בתל אביב, זה פשוט הרחק מעבר לכל פרופורציה הגיונית.

  אם אין לך אוכל בשבת זה לא כי אתה מחרים את אמ:פמ, זה כי לא קנית אוכל לפני השבת!

 7. לתל אביבים אין אוטו.
  בהעדר אוטו, רשתות השיווק רחוקות ומיותרות.
  AM:PM קלעו במיקום הנוח שלהם.
  רשתות השיווק פספסו באזורי משלוחים מוגבלים.

  השאלה היא, אם תחרים את AM:PM, איפה עוד יצא לך לפגוש אתיופים בת"א?

 8. הנעילה של מיקרוסופט לא ממש תשנה משהו. באותן מדינות הצנזורה גם כך מאוד חמורה ומי שרוצה יכול פשוט להתקין Hotspot Shield או תוכנות מתחרות אחרות ולהתחבר למסנג'ר ולשרותים אחרים בלי שום בעיה, או שאפשר פשוט להתחבר דרך האתר של Meebo ומבחינת האתר של מיקרוסופט החיבור הוא בתוך ארה"ב עם השרות הזה.
  לגבי AM:PM, אני באמת שלא מבין למה אנשים מוכנים לשלם הרבה יותר על מוצרים ולא ב"זמן חרום" שהכל סגור ואין לך אפשרות לרכוש, הרי הרשת פשוט גזלנית כספים ממדרגה ראשונה! רק לפני חודש נתקעתי בערב שבת בלי סוללות למקלדת האלחוטית שלי. 4 סוללות ב-AM:PM עלו 30 ש"ח, וביום ראשון שהסתכלתי בסופר השכונתי, אותן סוללות נמכרו ב-20 ש"ח ובחבילה של 8 סוללות!

 9. The techology isn't blind at all but I don't think that microsoft or any other company will use it for politics etc.
  Sorry that it's not in Hebrew it just because I don't have Hebrew on my iPod
  Thchnology ha

 10. דניאל, נענע הייתה ממוקמת ברחוב השלושה, ממש ליד היכל נוקיה וסניף מגה ענק. אחרי ה"שדרוג" לנענע 10 היא עברה לגבעתיים לרחוב כורזין 1 – קומה מעל לסניף מגה ענק. שני הסניפים הללו עשו משלוחים כך שלצאת בערב מהעבודה, לעבור עם רשימה בסופר, לשלח אותה הביתה ולחזור באוטובוס / אופניים / קטנוע לא היה כזה דבר מופרך.
  ועם זאת, לא הרבה טרחו לעשות את הפעולה הפשוטה הזו, אם כי היו כמה יוצאי דופן שכן נצלו את הירקן בגבעתיים שעמד ממש ליד המשרדים ואפילו עשה מחיר טוב.
  ככה שנושא ה"אין אוטו" הוא סוג של תירוץ ולא יותר. אבל מי שמעדיף לרדת ולקנות חלב עכשיו כי נגמר במקום לקנות פעם בשבוע 2-3 קרטונים לפי הצורך לא באמת יכול להתלונן שעושקים אותו.

 11. סניף מגה בכורזין / היכל נוקיה לא עושים משלוחים לפלורטין.
  אבל אפילו יותר אבסורדי – סניף מגה בעיר בדיזנגוף סנטר לא עושה משלוחים כלל לרחוב אלנבי.

 12. אנחנו (התל אביבים) לא מתלוננים שעושקים אותנו. אנחנו מודעים למצב ולוקחים אותו כמו שהוא. מה שאנחנו כן מתלוננים עליו הוא היחס של אמפמ לעובדים שלהם.

  בדרך כלל אנחנו רווקים עם מעט קניות שבועיות \ חודשיות. בקצב הזה שקל או שנים יותר לחלב זה לא משהו שובר חשבון בנק, ואם זה מאפשר לי לא להזיז את עצמי יותר מדי, ויותר מזה – לא להזיז את המכונית (שאולי בכלל אין לי) וגם לא לקנות מראש שום דבר שאולי בסוף לא אצטרך (שבוע אחד אתה יוצא עם מישהי ששותה קפה, פתאם צריך יותר חלב. שבוע אחר…) אז אדרבא ואדרבא.

  ואגב, למי שאין חלב בשבת יש גם את טיב טעם בעיר. גם הסניפים שלהם פזורים לא רע.

 13. האבסורד הכי גדול באמפם, בא לידי ביטוי בערב חג פסח.
  בעוד טיב טעם, שהם לא כשרים ולא מנסים להיות כאלה, היה להם את הרווחה הבסיסית לסגור את הסניפים בערב החג ולשלוח את העובדים הביתה לחגוג את ליל הסדר עם משפחותיהם,
  אמפם, שהחליטה שהיא "כשרה לפסח", דווקא נשארה פתוחה כל הלילה.

 14. מסנג'ר רולז, הוא טעם החיים, הוא ים זיונים, הוא לא תחליף למין (ניצן) הוא רק הקדמה, הוא לפעמים תחליף לטלפון ומיסרונים, הוא שש-בש הוא פוקר הוא שולה מוקשים הוא hexic (עם ניקוד של 3 מיליון), הוא סיוע מרחוק, הוא החברים המשפחה ואפילו הבוסים..

  מחובר 9 שנים
  :-) i love messenger

 15. לבעיתת האמפמ בניגוד לזו של מיקרוסופט יש פתרון מאד פשוט, יתכבדו העובדים המנוצלים של הרשת ויקימו לעצמם ועד, ידרשו הסכם עבודה קיבוצי ותנאים המונעים ניצול בוטה, ביחד אין סיבה למה לא יצליחו. אין ומעולם לא הייתה דרך אחרת להבטחת זכויות העובדים מלבד נציגות נבחרת.

לא ניתן להגיב