המיסים שלי משלמים על זה?

נענע עושה היום שירות לציבור כשהיא מביאה לידיעתנו את קיומו של הסרטון הויראלי (לכאורה) של הרשות למלחמה בסמים. אותו סרטון מציג צעיר בן 16 בדרך למסיבה בה הוא הולך לצרוך סמים; אותו צעיר מוקלט כאילו הוא מחבל מתאבד ברגעו האחרון. שני דברים מזוויעים אותי באותו הסרטון. הראשון והמוסרי פחות הוא ההשוואה בין נזקי המריחואנה (המוכחשים לכשעצמם) לבין פיגועי ההתאבדות.

הרשות למלחמה בסמים מנסה לצור רושם כאילו נטילת שאכטה מסיגרית חשיש קטנה עשויה לגרום את אותו הנזק כמו מפגע – שחותר תחת יסודות המשטר. שהרי דין כל עבירה קלה כחמורה, מצד אחד, ומצד שני – מעשן הסמים יוצר נזק היקפי בלתי ניתן לכימות שיכול להשתוות רק לנזקי הפיגועים. הנטל הכלכלי של משתמשי המריחואנה קרוב כל כך לנטל שיוצרים הפיגועים, אם לא חמור יותר.

בין היתר, זילות כבוד המתים בפיגועים לעומת נזקים מינוריים יחסית שנוצרים לחברה עקב שימוש במריחואנה (שכוללים בין היתר, ואולי בעיקר, את הנזק של הוצאת כספים מהשוק ה"לבן" אל השוק ה"שחור" עקב אי חוקיות המעשה) מגעיל אותי לא פחות מאשר מגעילה אותי התפיסה כי מבוצעת דהלגיטימציה לתופעה חברתית שאינה ניתנת להכחשה וככל הנראה לא מזיקה מבחינת עלות יותר מדברים אחרים.

אגב, קצת מפריע לי שביום שבת הקרוב יסתובבו לבדוק האם נהגים נוהגים בשכרה (כמעט כמו שמפריע לי שנוהגים תחת ההשפעה), אבל מפריע לי הרבה יותר שהרשות למלחמה בסמים לא נלחמת בסמים אלא במסוממים (ובכלל, המילה מלחמה בסמים לא גורמת לבעיה להיות חמורה מכפי שהיא?)

אבל הדבר המעצבן במיוחד בקמפיין המיותר הזה הוא בעיקר שהוא מומן מכספי. מס ההכנסה שלי שילם על התועבה הקטנה, ואפילו לא שאלו אותי. כאילו, היו יכולים לבוא ולתת איזה 25,000 ש"ח למשפחה בדימונה כדי שתוכל לאכול, לקנות ספרי לימוד, או אפילו חס וחלילה לממן חימום בחורף. אבל לא, העדיפו לתת את אותו הכסף למנהל קריאטיב באיזה משרד פרסום תל-אביבי, שכלל הנראה ישב לו שם והריץ שורות ושאל את עצמו "איך אני מתחבר למגניבים האלו?"

"ברור כשמש", הוא אמר לעצמו, "נעשה פיגוע". ככל הנראה תחת ההשפעה שהוא היה לא היתה בעיה עם זה.

ואז מה עושים? איך מסבירים לכל הסבים והסבתות שראו את התשדיר המיותר והתחילו לחשוב "אבוי אבוי, יש פגע חדש בחברה" כמו כל פעם שגוף כלשהוא מנסה לזרוע פאניקה בציבור על ידי דהלגיטימציה, פרובוקציה וכלים אחרים מבית מדרשו של שר התעמולה. אבל מה אנחנו עושים בעצם כדי להרגיל את הציבור לא לפחד מהשטויות האלו כל פעם. מזוויע אותי שאותה רשות שמפרסמת מחירון רשמי של סמים בארץ (ובכך מסייעת לסוחרים) ואותה רשות שאינה רוצה באמת בהכחדת בעיית הסמים (שהרי אם תגמר הבעיה תסגר הרשות, ואז לא תהיה להם עבודה, לא?)

Technorati Tags: , ,

9 thoughts on “המיסים שלי משלמים על זה?

 1. דווקא, לדעתי, הפרסומת לא כזו מוצלחת וגורמת לזעזוע כפי שהם וודאי ציפו. לא נראה לי שהשקיעו משאבים כה רבים בשבילה.

  אותי זה מאכזב, אם כבר פרסומת על סמים לפחות שתזעזע כמו הפרסומות שהיו לפני מספר שנים על חגורת הבטיחות שדימו את המתרחש בתוך הרכב בזמן תאונה (למרות שאלו היו נורא מזעזעות- אבל הייתה להן השפעה חזקה).

  ברור שינסו "להילחם" (גם אני לא מחבבת את המילה הזו במיוחד בצרוף "להילחם על השלום") במסוממים, ולא בסמים. סמים תמיד יהיו כל עוד יהיה ביקוש (כמו שלאחרונה, יצאו בפרסום שפנה לאנשים שפונים לקבל "שרות" מנערות ליווי)- חשוב תמיד להביא למודעות את הנזקים שנגרמים מכל סוגי הסמים למיניהם בדרכים יעילות. כן, גם על ידי כספי המיסים- רק שבפעם הבאה יצרו סרטון אפקטיבי יותר!

 2. כעקרון זה או אמור לעבוד אוטומאטית, או ששולחים ללינק שרשום אליו את הטראקבק. אבל תודה!

 3. לא שאלו אותך כי אתה חי בתוך שיטת משטר בה אתה בוחר נציג והוא "אמור" להלחם.

  ברוך הבא לדמוקרטיה. אם לא מתאים לך אתה יכול להצטרף לליברמן והפיצפוצים. :)

 4. ברור שיש נציג.
  אבל היכן שיש נציג יש גם "בעית נציג".
  אני לא חושב שדמוקרטיה, ככל שתהיה, צריכה לתמוך באלימות כלפי החברה.

 5. אני מאוד התלהבתי מהפרסומת
  אני חושב להתחיל להוסיף מריחואנה לאלכוהול.
  בעיקרון אני לא מעשן מריחואנה, שותה אלכוהול בכיף. אבל הפרסומת בהחלט עשתה לי חשק.

Comments are closed.