בין אריאל שרון לרוברט גייטס: על ויקיליקס, סברה ושתילה, והדלפות.

0. בישראל שלחו על זה שר בטחון הביתה.
החשיפה של אתר ויקיליקס של כארבע מאות אלף מסמכים מסווגים הקשורים להתנהלות צבא ארצות הברית בעיראק מייצרים תמונה מדאיגה (וכדאי לקרוא את הדיווח המלא של הניו יורק טיימס, אם לא את כל המסמכים). לפי התמונה המדאיגה עינויים בעיראק על ידי כוחות עיראקיים היו עניין שבשגרה וצבא ארצות הברית התעלם מהעינויים ובהיותו הכח הצבאי בשטח לא פעל על מנת להפסיק אותם. מעבר לכך, הBBC מצא בין המסמכים עדויות לכך שארצות הברית ידעה על טבח מצד הכוחות העיראקים והבליגה.

1. סברא ושתילה במסופוטמיה
הטבח בסברא ושתילה לא היה שונה, באותו המקרה, ועדת כהן בחנה את הידיעה של גורמי הממשל על אודות מעשי זוועה שבוצעו על ידי כוחות לבנונים במחנות פליטים עת שצבא ההגנה לישראל ישב בקרבת מקום, ידע עליהם ולא פעל על מנת לעצרם. בעקבות חקירת ועדת כהן הוחלט על העברת שר הבטחון דאז, אריאל שרון, מתפקידו, והוטלה אחריות על רבים מבכירי הממשל. הדמיון הרב בין סברה ושתילה לבין המקרים בעיראק מדאיג: ארצות הברית לא למדה את לקחי אחותה הצעירה, ישראל, שסיבכה את בכיריה עת שהתעלמה מפשעי מלחמה של כוחות כובשים.

2. אריק של האמריקאים.
אז מיהו אריאל שרון של האמריקאים? לא מן הנמנע כי רוברט גייטס, שר ההגנה של ברק אובמה שכיהן גם בעת ממשל בוש, יאלץ למצוא את דרכו הביתה, בין היתר כיוון שפרישתו תוכננה כבר ל2011. דונאלד רמספלד, מנגד, יאלץ לשלם מחיר אישי כבד גם כן. סביר להניח שרבים מבכירי הצבא יאלצו לפנות את כסאותיהם ולהגיע למקום אחר, מה שמסביר את תגובת משרד ההגנה האמריאקאי, לפיה יש לחפש את האשמים בהדלפה. אלא שהטענה כי חשיפה של ידע על פשעי מלחמה אינה בדיוק הדרך להגן על חיילנו, וכך גילינו לאורך כל הדרך: הטענה כי מדובר בפגיעה בבטחון המדינה וכי מדובר במידע מודיעיני שיכול לשרת את ארגוני הטרור נועדה לפזר ערפל על התנהגות שאינה כשרה, בעייתית וידועה ברגישותה. כך גם עשו הישראלים לענת קם, שחשפה מעורבות של חיילי צה"ל בפשעי מלחמה והועמדה לדין כבוגדת.

3. אור לגויים.
אלא שיש בהדלפה יתרון משמעותי: ניתן לראות כי ויקיליקס, שסיגל לעצמו מאפיינים שלא מביישים ארגוני טרור וממשלות, מדגים מה ניתן לעשות עם מעט מאוד נחישות וכח אדם; כרגע סביר להניח שארגוני מודיעין וממשלות מחזיקות כח רב יותר מאותה קבוצה קקיונית, ויש בידם מידע רב יותר. אם מספר אנרכיסטים עם מקלדת מפרסמים מידע כל כך רגיש, קשה לתהות איזה מידע יש בידי ממשלת ארצות הברית ובידי כוחות המודיעין האיראניים שאינו מגיע לאור השמש.

[פורסם במקום ב"עבודה שחורה"]