ילדה, רוצה סוכריה? | על הניכור, האידיאולוגיה וההפחדה

בואו נשחק במשחק אסוציאציות קטן. מה מזכירה לכם המילה "פדופיל"? רוב הסיכויים שתגידו "ילד". זה טבעי, שהרי פדופילים תוקפים ילדים. אבל המילה השניה שסביר להניח שתזכירו תהיה "אינטרנט", וזה כבר דורש בדיקה. (ניצן וידנפלד, אהבה אסורה, 22.12.2006)

אם יש משהו מחריד יותר מהרצח של לאון קלנטרוב, כנראה שאני לא רוצה לחיות בעולם הזה. לכאורה, שני אחים שאונסים ורוצחים ילד בן 7, מצדיק שוב את הדיון בעונש מוות. פשע מחריד שגורם לאנשים לרצות להמנע מלהביא ילדים לעולם ולסגור את הילדים בניילון נצמד ולא לתת להם להסתובב בחוץ. גם אין האונות של המשטרה, בהשוואה לאונות האלימה של האחים נאור סודמי ואדיר סודמי, גורמת לנו להבין שאם רשויות אכיפת החוק לא מסוגלות לטפל בעבריינים או לאתר אותן, לא ראוי לתת להן כל כך הרבה כח, שבכל מקרה נעשה בו שימוש רק כשמנצלים את החוק לרעה.

אבל יש גם משהו אחר; חזרה להפחדה הקלאסית: מסוטה הכפר. לא עוד פדופיל אלמוני שעוטה מסכה באינטרנט אלא הסכנה מלהסתובב בחוץ, לחזור לפחד מזרים שמציעים סוכריות ולא מבאנרים קופצים ואנשים בצ'ט. על המתח הזה, בין הפחדה נגד הטכנולוגיה ובין הפחדה מאנשים זרים, חיה המדינה המודרנית. כל היום מפחידים אותנו מזוועות, סכנות, תרחישים אפשריים: כל יום מבוצע אונס אכזרי אחר, והיכולת לבחור אם להיות קרבן או לא ממש לא קיימת. השאלה היא האם עקב אותו אונס יש צורך להמנע מללכת ברחוב?

מנגד, חברות מסחריות לא מכבדות את הפרטיות של ילדים למטרות כלכליות, בצורה שלא פחות פוגעת. כך שגם להשאיר את הילד להתייבש מול המחשב ולא לצאת החוצה מסוכן בצורה לא פחותה (מחקר שערכנו עבור אשנב מצא ש60% מאתרי האינטרנט שומרים מידע על ילדים בלי הסכמת ההורים). אז בשביל מה להביא ילדים לעולם? מה שיכחיד את המין האנושי הוא הפחד מעצמו, ככל הנראה.

כל כך מפחידים אותנו, מנכרים אותנו אחד מהשני, גורמים לנו לפחד, לשנוא, לדאוג, לרצות להסתגר. אבל אם זה ימשיך ככה, איך תהיה מדינה?

9 thoughts on “ילדה, רוצה סוכריה? | על הניכור, האידיאולוגיה וההפחדה

 1. "אם רשויות אכיפת החוק לא מסוגלות לטפל בעבריינים או לאתר אותן, לא ראוי לתת להן כל כך הרבה כח"

  הנקודה הכי חשובה, שמעטים מאוד מבינים.
  מדינת ישראל כושלת בתפקיד הליבה שלה – הגנה על אזרחי ישראל מפני אלימות.
  מעל 300 מיליארד שקל בשנה מדינת ישראל מקציבה לעצמה מכסף שהיא לוקחת מאיתנו במיסים. כמה מזה מופנה להגנה עלינו מפני אלימות? כ10% מזה הולך לצבא (לא כולל תרומות אמריקאיות לתעשיות הנשק האמריקאיות), וכ3% למשטרה.
  כשהמדינה כושלת בתפקיד המהותי והעיקרי ביותר שלשמה היא קיימת – הגנה עלינו מפני אלימות – אפשר רק לשאול:
  למה אנחנו מחפשים כל הזמן איך להעניק לה עוד כוח ותחומי אחריות?
  ולמה אנחנו לא מתעקשים שהמדינה קודם כל תמקד את מאמציה בלמלא את התפקיד המקורי והחשוב שלה – לפני שהיא תפזול לתחומים אחרים.

  דון בודרו רושם בבלוג שלו בהקשר של המחבל הניגרי שכמעט פוצץ מטוס:
  Government’s core function is to protect citizens from violence. If Uncle Sam fails at this central, all-important task, what reason have we to trust that it will succeed at delivering less-costly and higher-quality health-care? Or at productively restructuring financial markets?

  Surely, before government directs energy and resources to these and the countless other tasks that it now tries to do, it should first master its most fundamental duty.

  הקשר לחברות מסחריות, או אתרי אינטרנט קלוש ומיותר.
  האחים היו שכנים שלו. הם לא מצאו אותו באינטרנט, וגם אם היית מפעיל צנזורת נוסח איראן על האינטרנט, זה עדיין היה קורה.

 2. חנן,
  אני חושב שהתבלבלת.
  הסיבה שרוצחים ילדים היא שלא מלמדים מספיק תנ"ך בבתי הספר.
  רק אם נכריח את תלמידי ישראל לחזור לדרך התורה, כיבוד השבת, שמירה על כשרות – אפשר יהיה למנוע רציחת ילדים.

  (איזה כיף זה להשתמש ברצח ילדים כדי לקדם אג'נדות פוליטיות, אה?)

 3. כל יום בזמן האחרון יש רצח. כל שבוע בזמן האחרון אנחנו שומעים על אונס או סתם תקיפה מינית קלילה. זה כמובן כולל גם ילדים. בדיוק היום ניהלתי שיחה בנושא עם מישהו שגדל בישראל יחד איתי בשנות ה- 70. לי נדמה, שיש הסלמה נוראית במצב אבל הוא טוען, שיש נכונות אמיתית בתקשורת לספר את הסיפור המזוויע.
  בכל מקרה זה לא נראה טוב. לא מקרוב ולא מרחוק.
  אפשר לקשר את האלימות הגואה לכיבוש ולקפיטליזם, אבל לא באמת בא לי להכנס לזה. עצוב לי מדי.

 4. עשרות מליוני אנשים איבדו את חייהם לסוציאליזם.
  עוד מליונים מעמנו קפחו את חייהם בידי המפלגה הסוציאליסטית לאומנית שהתנגדה גם היא לקפיטליזם.

  והרי מהו אותו קפיטליזם מרושע שרוצח לנו ילדים?
  האמונה בקדושת החיים, החירות האישית, והקניין.
  אסור לי להרוג אותך, אסור לי לכלוא אותך או לפגוע בך פיזית, ואסור לי לקחת את הרכוש שלך.

  הסוציאליסט הוא שחושב שמותר לו לקחת בכוח רכוש מאחרים.
  הסוציאליסט הוא שהביא לנו את הכיבוש, ואת הפקעת הקרקעות מידי פלסטינים וערבים ישראליים. שהרי לקיחת קרקע בכוח מידי בעליה נוגדת את מהות הקפיטליזם, ואופיינית למשטרים סוציאליסטים.
  הסוציאליסט, הוא שכדי להרוויח הון פוליטי עובד בשיטת הפרד ומשול, ומייצר שנאה בין קבוצות.

  הסוציאליסט הוא פצפיסט אוהב אדם וזכויות. אלא אם כן אתה גר בכפר דרום (נו, הישוב הזה שהיה קיים עוד לפני קום מדינת ישראל), או שהחלטת שאתה לא מוכן שמדינת ישראל תיקח עוד 50% מהשכר שלך. אז הסוציאליסט שולח חיילים ושוטרים חמושים אליך הביתה, כדי לקחת ממך את הבית שלך בכוח.

  טוב נו, העיקר שאפשר לקשר את הרצח המזעזע הזה לקפיטליזם. איך אומר רם עמנואל? “Never Allow a Crisis to Go to Waste”

 5. על הקשר בין מדינת רווחה לנושא, כתבה אתי בן זיו בבלוג שלה:
  http://benziv.wordpress.com/2010/01/04/%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%95%D7%97%D7%94-%D7%9E%D7%91%D7%99%D7%90%D7%94-%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%99%D7%9C/
  אין לי צורך להתווכח אתך דניאל, ברגע שאתה עונה לחנן שהתשובה לאלימות הגואה היא שיעורי תנך בבית הספר, אני מבינה שאנחנו לא יכולים לתקשר באותו המישור.

 6. כנראה שלא מלמדים ציניות או אנלוגיות בבתי הספר הממלכתיים.
  מי שמנסה לכפות את הסוציאליזם שלו על אחרים כי "בהעדר מדינת רווחה פדופילים רוצחים ילדים", לא שונה ממי שמנסה לכפות את הדת שלו על אחרים, כי "בהעדר מדינת הלכה, פדופילים רוצחים ילדים".

  כמובן שגם לפני 30 שנה רצחו כאן ילדים בני 8, ואפילו ב49 הסתובבו כאן אנשים שאנסו בחורות ורצחו את החבר שלהן, ואפילו ב1963, לפני הכיבוש האכזר והקפיטליזם הנורא, הסתובבו לנו אנשים שפרצו לבתים באמצע הלילה וירו עם עוזי על בני זוג בשנתם,
  אבל זה לא צריך להפריע לנו לכפות את הסוציאליזם שלנו.

  נו, שיהיה. לפחות לא ניסית כמו הסוציאליסטים הלאומניים להאשים את העליה מרוסיה/אתיופיה או את העובדים הזרים בגל האלימות, שהוא בכלל לא גל, אלא בסה"כ מתוקשר יותר, בתקופה שבה יש שקט בטחוני.

 7. אגב, רשויות הרווחה ידעו ודיווחו למשטרה כבר על כך שהאחים נהגו לצפות בפורנו עם הילדים. אני בטוח שאם רק היינו שופכים עוד ועוד כסף על הרשויות הכושלות האלה, זה לא היה קורה.

 8. לא שזה מוריד כהוא זה מחומרת המעשה המזויע הזה אבל היום כתבו שאונס לא היה כאן ."רק" רצח מטורף של ילד תמים.

  מה היה המניע ?

Comments are closed.