בין עדן אברג'יל לענת קם: ארבע תהיות.

0.
הרבה יש ללמוד מהמקרה של עדן אברג'יל. למי שלא מכיר, אמש, הבלוג "סחים, הם בכל מקום" העלה פוסט בו מוצגת חיילת מדגמנת לצד פלשתינאים כפותים (שכנראה לא היו ציונים גדולים, והיו בדרך לבקר בדיזינגוף סנטר). הבלוג, שבדרך כלל מהווה מקור לשיח על תרבויות השוליים הישראליות ומאבקן המתמד בתרבות המיינסטרים, הצליח לקבל את התייחסות המיינסטרים לפרסום, שהזדעזע מכך שחיילת לשעבר מעלה לפייסבוק תמונות בהם מוצגת ערוות צה"ל והתנהגות בהמית של חייליו. אברג'יל, מנגד, לא הבינה את הפסול במעשיה. המקרה של אברג'יל מדגים כל כך את המתיחות בחברה הישראלית: בין המיינסטרים לשוליים, בין המדיה המסורתית לבלוגים, בין הכיבוש לאדישות ובין הבאנאליות לאקטיביזם.
עדן אברג'יל ואסיר אנונימי
1.
ראשית, בין המיינסטרים לשוליים. התייחסות השוליים למקרה לא דרשה הסבר; די היה בכך שאותו בלוג העלה את התמונה כדי שבשוליים תקום ההבנה של מה לא בסדר כאן; אין צורך בהסברים מפולפלים וביקורת: יש מחבל כפות (כמו שאנו רוצים להניח) שהוא לא צדיק גדול, ומצלמים אותו בלי ידיעתו עם פוזות מצחיקות. השוליים פותחים ומבינים את הפוטנציאל ההומוריסטי בתמונות, ומנגד המיינסטרים זועק חמ(א)ס ומתקרב לרמה של תקרית דיפלומטית. ולמה? המיינסטרים יודע שכך הצבא נראה מטאטא, מתחת, לשטיח, ולא מעניש; זו לא הפעם הראשונה שמתעללים בפלשתינאים כפותים. כאמור, עצם כפיתת הפלשתינאים לא היתה בעייתית כאן, אלא הצילום וההשפלה בפומביות.

2.
שנית, בין המדיה המסורתית לבלוגים. למרות הכל, לתקשורת המיינסטרים קשה לתת קרדיט לבלוג הסחים; Ynet החליטו לתת קרדיט לתמונות שמסתובבות באינטרנט מעצמן, ישראל היום התקשו לציין את המקור, ולעומתם הארץ, וואלה, נענע10, NRG-מעריב וגלובס נתנו קרדיט. מה הבעיה של Ynet וישראל היום לתת קרדיט? זה לא שאם מישהו ידע על בלוג הסחים הוא יפסיק לקרוא את אתרי החדשות שלהם או העיתון ()

3.
שלישית, בין הכיבוש לאדישות. מבחינתנו, חיילים משתטים. זה לא משנה אם הם רוקדים כדי לשבור את השגרה או יורים על פלשתינאי כפות, לכולנו ברור שצעירים משתטים.

4.
רביעית, בין הבאנאליות לאקטיזיבם. לרוב האנשים קל לצקצק ולתהות איך הם ועדן אברג'יל חולקים את אותו מספר כרומוזומים ובעלי מטען גנטי משותף, קל להם להזדעזע או לתהות על כמה אברג'יל פגעה בבטחון המדינה (וכן, המידע שאותם אנשים נעצרו ביום X פוגע לא פחות מאשר מעשיה של ענת קם) אבל קשה לאנשים לעשות משהו: לפנות לתלונה למשטרה, להעמיד אותה לדין ולא רק לגנות אותה. אברג'יל, יותר מכל ארגון שמאל ויותר מכל אדם אחר, גרמה במעשיה המחרידים לנזק תדמיתי למדינה. ואם אף אחד אחר לא יטפל בזה, כנראה שהאדם הבא שיעשה את זה גם יצא לחופשי.

6 thoughts on “בין עדן אברג'יל לענת קם: ארבע תהיות.

 1. לא חושב שצריך לטפל בה משפטית. העבירה היחידה שהיא אשמה בה היא עבירה משמעתית בחוק הצבאי, וכיוון שהיא משוחררת די זמן החוק הצבאי לא חל עליה.

  מבחינת המשפט הפלילי, אני לא חושב שהמעשים שלה מצדיקים עונש פלילי. החוק הפלילי לא אמור לאכוף ערכים מוסריים, וביזוי אדם אחר הוא פשוט מעשה גועלי, לא פלילי. למעשה, אני חושב שלגנות אותה זה בדיוק מה שצריך לעשות – להוקיע את המעשה שעשתה, להציג אותו כחציית קו אדום מוסרי.

  מנקודה מספר 4 נראה שאתה תומך בענישה פלילית למי שיגרום "נזק תדמיתי למדינה". האם זה נכון?

 2. אז חיילים מצטלמים עם שבויים או חשודים. מה קרה? בתש"ח הפלמ"חניקים הצטלמו עם גופות של ערבים. אז מה? קרה משהו? לפחות הערבים של 2010 לא מתים. כל הרעיון האוילי הזה של התיחסות לצילומים כאלה כאל "התעללות" מיובא מן השמאל המרושע של ארה"ב. היה להם מקרה דומה עם חיילת בעירק והרשעים ההם ניפחו זאת מעבר לכל פרופורציה. לפני כשני עשורים אחד וענונו הצטלם גם כן. לא זוכר שכלי התקשורת (וטוקבקיסטים) השתלחו בו כמו בחיילת (במיל) עדן אברג'יל. חוץ מנזק תדמיתי של בקושי 24 שעות לא קרה כלום. הועד נגד עינויים שממומן על ידי הקרן החדשה לישראל מציג זאת כהתעללות, ומגלגל עיניים. תפסיקו לטמטם לציבור את השכל עם נושאים תפלים וטפלים. יש נושאים יותר עסיסיים ויותר חשובים לעסוק בהם: זיהום מים מכוון של הראשות הפלסטינית. אי טיפול בשפכים. בניה בלתי חוקית מאסיבית של ערבים בלוד. זה יותר חשוב מלהתעלק על מי שמשרתים את המדינה.
  בברכה
  פרופ' אליהו בן-חנן
  [email protected]

 3. יונתן, אלה שב"חים. תסתכל על בגדי העבודה המטונפים, על הדלות. האדם בתצלום שמופיע בפוסט הוא אחד מכעשרת אלפים איש שחוצים את הגבול מדי יום כדי לעבוד בישראל באופן לא חוקי, ולא במחבל מסוכן שעושה את דרכו לסנטר. הסיורים של צה"ל תופסים כאלה על בסיס יום יומי, והעונש שלהם הוא בדרך כלל המתנה של כמה שעות כדי למנוע מהם את "יום העבודה" בשטח ישראל, עם פלנלית או בלי.

  בעיני התצלום הוא לא עבירה פלילית או בטחונית, אלא סתם עוד הוכחה לכך שיהודי ישראל הצעירים (וגם מר בן-חנן מעליי) הם אנשים חסרי כבוד עצמי וכבוד לזולת ושצה"ל גורם לישראל למבוכות בין לאומיות על בסיס יום יומי (לא רק הפרסומים אלא העובדה שפעילים זרים רואים את הליצנות האכזרית הזו מתרחשת כשהם מבקרים בשטחים).

Comments are closed.