על באמפ.קום וכתובות IP: האם לוחיות רישוי הן מידע פרטי?

האם לוחית הרישוי שלך היא מידע פרטי? או ליתר דיוק, האם מאגר שמאפשר לדעת מי האדם העומד מאחורי לוחית רישוי מסוימת הוא מאגר המכיל מידע פרטי. זו שאלה מעניינת שמציבה באמפ.קום. באמפ היא רשת חברתית לנהגים המאפשרת להם לתקשר אחד עם השני על בסיס לוחית הרישוי שלהם ולקבל מידע. מעבר לכך, באמפ גם שומרת מידע על לוחיות הרישוי של מי שלא נרשם לשירות, אך ללא המידע המזהה מאחוריו.

כשחושבים על זה, לוחיות הרישוי דומות מאוד לסוגיית פרטיות כתובת הIP של אדם כפי שעלתה ברע"א 4447/07 רמי מור נ' ברק: כתובת הIP של אדם היא פרט מידע שנוצר בצורה אגבית על מנת לאפשר לפעולות אדמיניסטרטיביות מסוימות להתרחש, וניתנת להצלבה עם שמו במקרים מסוימים. כך גם לוחית הרישוי: היא מוחזקת במאגר מרכזי (או לא מרכזי) ולכל אדם יש את הלוחית שלו, אפשר יחסית בקלות לזהות את בעלי לוחית הרישוי על ידי צפיה באדם הנוהג ברכב, אך כל עוד אין זיהוי המאפשר להצליב בין פניו של אדם לבין מידע אחר עליו, לא ניתן לקבל אלא את המידע שאותו אדם בחר לחשוף (כדוגמאת מדבקות המעידות על השתייכות פוליטית).  לדוגמא, אם רכב מסוים היה מעורב בתאונת פגע וברח שגרמה לנזק, לאדם אין את האפשרות לפנות לבית המשפט על מנת לקבל מידע זה, אלא רק למשטרה (כמו גם לגבי כתובת IP). ואם אני יודע את זהות [הנהג |  מחזיק כתובת הIP], אני יכול להצליב זאת בנקל. אכן, האיחוד האירופי החליט שכתובות IP הן מידע פרטי, אבל מה לגבי לוחיות רישוי?

Cool Bumper Sticker
CC-BY-SA Tim Patterson

באמפ, לראשונה, מעלה בעיה אמיתית: עצם קיומו של מאגר, גם אם מבחירה (אם כי לא בהכרח מבחירה) המאפשר חיפוש בעלויות על רכבים, הצלבתם עם נתוני תעבורה ומידע נוסף וניהול מוניטין של נהגים (גם ללא הסכמתם) מייצרת בעיית פרטיות ובעיית אבטחה. מעבר למדיניות הפרטיות העמומה של באמפ שלא מאפשרת לדעת מהם השימושים המדויקים הנעשים במידע, הרי שפילוח של אנשים שלא בהסכמתם עשויה לייצר כאן בעיה נוספת: המערכות של באמפ מזהות את הנהגים על סמך מספר הרישוי. כך, לדוגמא, אפילו אם אני לא משתמש רשום (ולכן לא הסכמתי למדיניות הפרטיות) יכול להווצר פרופיל על אודותי כיוון שאני נוהג ברכב מספר X, ובמאגרים נשמר מידע על הפילוח ההתנהגותי שלי. על סמך כך, שלטי חוצות או פרסום חכמים יכולים לפנות לבאמפ על מנת לקבל מידע שיכול להציג עבורי פרסומות מפולחות.

הצגה כזו של פרסומות תהווה פגיעה בפרטיות שלי, היא תשתמש במידע שלי (וראו את החלטת בית המשפט בארצות הברית הנוגעת למעקב מתמד אחר מכוניות) בניגוד לרצוני והסכמתי והיא תייצר שימושים בעייתיים במידע שאחרים יחפשו לעשות על גבי.

לוחיות רישוי דומות מאוד לכתובת IP: הן מאפשרות פרטיות יחסית ודורשות נקודת עוגן. הן דרושות על מנת לנהל את הרשת ולזהות את הפרטים בה בלי להשאיר פרטים מזהים. ההבדל העיקרי הוא שבעוד שכתובת IP אפשר להחליף, להסוות או לשנות אחת לכמה דקות, את לוחית הרישוי אי אפשר.

6 thoughts on “על באמפ.קום וכתובות IP: האם לוחיות רישוי הן מידע פרטי?

 1. אני רק ש'אלה: מותר לפרסם תמונות עם מספרי רישוי של כלי רכב? אם לא, הרי נוצר אבסורד, כי מותר לפרסם את פניו של אדם. וכיום, באמצעים ביומטרים רבים, המידע מאפשר הצלבת נתונים לא פחות מאשר מספר הרכב.

 2. כל עוד אין במידע כדי לזהות מישהו, כמו במצב של: סלבריטי א' הוא הבעלים של רכב מספר ב', אני לא רואה בעיה.

  ברגע שיש הצלבה של המידע אז מתחילה השאלה האמיתית.

 3. אבל הצלבה של מספר הרכב עם המיקום שלו (רחוב וזמן) היא עדיין לא בעייתית. אתה משחרר את מצלמתי לחופשי.

 4. כל דבר שאינו בעייתי יכול להפוך בעייתי כשההיקף שלו משתנה בסדרי גודל. יש הבדל בין פרסום שם ליד מספר רישוי לבין פרסום של מליון שמות ליד מליון מספרי רישוי, כמו שיש הבדל בין משלוח אימייל מסחרי ל-100 כתובות נבחרות לבין משלוח אותו סוג של אימייל לכמה מליוני כתובות שלא נבחרו לפי שום קריטריון, וכמו שהמון לבנים הן ביית וכמו שהמון תאים הם אדם. כמו שמליון אנשים הם עם ולא רק אדם כפול מליון, כך גם מליון נתונים הם מאגר מידע ולא מליון פעמים נתון בודד, והכוונות של מי שמרכז את אלה ואת אלה שונות מהכוונות של מי שנתקל בבודדים מזדמנים. הכמות משנה את המהות.

 5. pepepere – מעניין לראות שאימצת את קריטריון הכמות… לפני שנתיים היית הרבה יותר נחרץ בנושא דוא"ל כמותי OPT-OUT וניהלנו דיון שלם האם לגיטימי למען מספר מאות לקוחות עסק מוכרים אישית ושנבחרו ידנית ע"י איש מקצוע בתחום צר ומסויים מאד…

 6. אשה נחמדה אחת:
  את הדיון הספציפי מלפני שנתיים אני לא מוצא כרגע.
  הקריטריון הכמותי וההבדל בין רשימה נבחרת ידנית של אנשים לבין רשימה ארוכה וחסרת קריטריונים של פרטי התקשרות מופיע כבר בפוסט הראשון בבלוג שפתחתי לפני 4 שנים:
  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=383074&blogcode=5774422
  זה אינו רעיון חדש שאימצתי עכשיו, וגם לא היה חדש לפני 4 שנים, והוא רלוונטי בכל מקום שבו טכנולוגיה (או גורם אחר) יוצרת אפשרות להכפיל משהו פי מיליונים וליצור אגב כך דבר חדש לגמרי.

Comments are closed.