אפשר גם אחרת, להרכיב קואליציה אחרת בכנסת הזו.

מבחינת בנימין נתניהו, הקדמת הבחירות לספטמבר הקרוב, כפי שהכנסת אמורה לאשר בקרוב, היא הדרך היחידה בה הוא יכול לשרוד. נתניהו מזהה שתי מגמות ברורות: עליה בתמיכה בשלי יחימוביץ', יאיר לפיד ואפילו שאול מופז (ביחס לסקר מלפני חודשיים), ועליה לא ממש מובהקת לליכוד, וכן תהיה לגבי האם תהיה מחאה בקיץ או ש'מנהיגי' המחאה ינסו לחבור למפלגות שונות. נתניהו יודע שעוד מחאת אהלים, כמו שהיתה בקיץ, לא תאפשר לליכוד לנצח שוב; הוא מבין שהציבור, מתישהוא, יבין שנתניהו הוא האשם במצב, ולכן צריך להפסיק להצביע לו.

עבור אחרים (ואני נכלל בהם), הקדמת הבחירות אינה מהלך אופטימאלי. מפלגת העבודה, שמקבלת רוח גבית צעירה וחדשה, תרוויח יותר אם הבחירות יתקיימו מאוחר יותר. היא תוכל לרכב על הבחירות להסתדרות שיערכו בחודש הקרוב, בהן איתן כבל מראה שגם בחירות לועד הבית יכולות להיות מעניינות, והופך את הבחירות לראשונות, כנראה מאז שנות התשעים, שהיו אידיאולוגיות. אבל מפלגת העבודה לא מוכנה לבחירות.

אני לא אומר זאת כי אני רוצה להתמודד בפריימריס, וברור לי שתקופה של חודש וחצי לא יספיקו. אני אומר זאת כי ככל הנראה, אם יוקדמו הבחירות אנחנו נאלץ לראות את נתניהו שוב ראש ממשלה, וזו עוולה שאין כמוה. לראש ממשלה שמפזר את הכנסת אסור להבחר מחדש: אם הוא לא הצליח לנהל את הממשלה, לא הצליח לרסן את חברי הכנסת שלו והביא לכך שהצעות חוק קיצוניות ובעייתיות התקבלו, ושחברי כנסת בקואליציה יוצאים כנגד זרועות השלטון בטענה שהם אינם שומרים על שלטון החוק, הרי שהכשל הוא של נתניהו.

עכשיו, כולנו לוקחים כמובן מאליו שאם מפרקים את הממשלה חייבים לפזר גם את הכנסת. אבל הדבר לא ממש נכון, עדיין ניתן להרכיב קואליציה בצורה אחרת בכנסת. בואו נסתכל על המספרים:

קדימה: 28,
הליכוד: 27,
ישראל ביתנו: 15,
ש"ס: 10,
העבודה: 8,
העצמאות: 5,
יהדות התורה: 5,
חד"ש: 4,
האיחוד הלאומי: 4,
הרשימה הערבית המאוחדת: 4,
מרצ: 3,
הבית היהודי: 3,
בל"ד: 3,
חיים אמסלם: 1.

נניח, בצורה התיאורטית ביותר, ששאול מופז מוכן להרכיב ממשלה (28) וחובר לכמה שותפים טבעיים (יחסית) לש"ס (10), העבודה (8), הבית היהודי (3) ומרצ (3) (סך הכל 52), חסרים לו עוד 9 מנדטים כדי להיות ראש הממשלה, בכנסת הזו. כלומר, מספיק שהוא משכנע את האיחוד הלאומי ויהדות התורה (או חמישה מפורשי ישראל ביתנו, בעקבות חוק מופז).

כלומר, שאול מופז יכול, בצורה כלשהיא, לייצר קואליציה בה הוא ראש הממשלה לשנה וחצי, ולהגיע לבחירות הקרובות כראש ממשלה.

שלא יהיה ספק, אני חושב ששאול מופז הוא תאונת דרכים פוליטית, אבל אני גם חושב שכדאי מאוד שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא, והדרך היחידה לגרום לכך היא על ידי המלכת שאול מופז, כבר בכנסת הזו.

[פורסם במקור בעבודה שחורה]

7 thoughts on “אפשר גם אחרת, להרכיב קואליציה אחרת בכנסת הזו.

 1. יונתן

  אתה באמת חושב שמרצ והבית היהודי (ו/או האיחוד הלאומי) יכולות לשבת באותה ממשלה?
  אני חושש שאין שום אפשרות להרכיב קואליציה שהליכוד אינו חלק ממנה תחת האילוצים (מרצ ומפלגות הימין לא יישבו ביחד, הסיעות הערביות והחרדים לא יישבו ביחד).
  הרי אם הייתה אפשרות כזו, היא הייתה מתממשת מיד לאחר הבחירות. ביבי ידע שאין אפשרות כזו ולכן לא הסכים לוותר ללבני על ראשות הממשלה.

  וחשוב מכך – האם אתה עדיין מתכוון להתמודד בפריימריס של מפלגת העבודה?
  אני (ואני מניח שאני לא היחיד) התפקדתי למלגה לאחר הפוסט ההוא שלך ואני כולי תקווה שאכן תתמודד.

 2. הדברים יפים גם אם לא ישימים. אך יש סיבה אחת שאין להם שום רלוונטיות, הממשלה לא מתפזרת, החוק שעובר עכשיו הוא חוק לפיזור הכנסת, הממשלה נשארת במקומה עד לאחר הבחירות, אין אופציה חוקית להציג ממשלה אחרת.

 3. יונתן, היית קרוב יותר מכל פרשן פוליטי לחזות את מה שעומד לקרות…

 4. יהונתן, הפוסט הזה הוא דוגמא, עוד דוגמא, למה כשהולכים להצביע צריך להצביע לטוב ביותר ולא להרכיב קואליציות מדומיינות בראש.
  בא לי לבכות/לצחוק כשאני שומע אנשים שהצביעו בבחירות האחרונות לעבודה או לקדימה מספרים לי שלהצביע לתנועה הירוקה זה בזבוז קול. אם אתה חושב שמופז הוא תאונת דרכים פוליטית אל תנסה להמליך אותו. גם לא על חשבון נתניהו. מספיק כבר עם שיקולי "הרע במיעוטו". זה לא עובד.

 5. לא הבנתי את הטיעון "לראש ממשלה שמפזר את הכנסת אסור להבחר מחדש. הרי כל כנסת מגיעה לסיומה, כך או אחרת. בישראל בעשרים השנה האחרונות זה אומנם בעיקר אחרת, אבל הנה אחרי להטוט הקסמים של נתניהו מאתמול, עלתה האפשרות שהוא יסיים קדנציה מלאה. למה אסור שייבחר מחדש ? זו החלטה של הבוחרים, וחלקם עלולים לחשוב אחרת לגמרי ממך, לראות את הצעות החוק שהתקבלו כנבונות להפליא, את יחסו לחבריו לממשלה ולכנסת כחברי וליברלי, ואת מבטו על התנהלות זרועות ממשלתו כדוגמא לניהול שטוח מתקדם ולא פירמידלי.

  אבל גם בלי כוונה, קלעת לרוח הזמן, ולמיטב ידיעתי היית היחיד שחזה את להטוט ממשלת האחדות. חושים של פוליטיקאי ? (:

 6. גיל,
  הטיעון הוא לא משפטי, הוא ערכי. אם ראש הממשלה לא מצליח להחזיק את הכנסת ומסיים את הקדנציה שלו מוקדם מהרגיל, הוא נכשל בתפקידו.

  ככזה, לא אמורה להיות לו האופציה להבחר מחדש.

Comments are closed.