בריחה, השפלה, רצח

ערומים, כפותים, עם כיסוי עיניים, כך מוצגים פלשתינאים תומכי פתח שברחו מרצועת עזה. ישראל, המדינה המוסרית שגדלה על לקחי השואה, עשתה את המעשה הנכון בטחונית לישראל, והחזירה את הפליטים לעזה, מעשה שיש בו כדי להראות על מידת המוסריות שלנו בעימות: אכן, כפי שמפרט ynet, ככל הנראה מדובר בכך שחלק מאותם פליטים הם מחבלים.

אולם, למחבלים יש מקום אחד: בית הסוהר. מדינת ישראל היתה צריכה לעצור מבין הפליטים את אלו שהיא יודעת שהיו מעורבים בטרור ולשפוט אותם על הפיגועים אשר הם תכננו או היו מעורבים בהם. את יתר הפליטים היתה צריכה המדינה לשחרר לגדה, לעשות את המעשה ההומני, לא לשלוח אותם לגזר דין מוות.

אבל מדינת ישראל מכירה בכך שפליטים לא צריכים להגיע כאן, חוק וילנאי, לדוגמא, מאפשר למדינה להחזיר פליטים למדינה ממנה הם באו בלי התערבות שיפוטית. במדינת ישראל קדושת החיים אינה כוללת חיים של מי שאינו אזרח המדינה (ובעל הדת היהודית).

ההשפלה שאותם פלשתינאים היו צריכים לעבור, להיות מופשטים, לעבור חיפוש ולהיות אזוקים, וכל זאת בשביל להאריך את חייהם ב24 שעות, היא בדיוק הסיבה מדוע עם ישראל לעולם לא יהיה חופשי בארצו.

[פורסם במקור בעבודה שחורה]

עדכון: רק היום בבוקר, הרבה אחרי שהפוסט הזה נכתב (אבל לפני שהוא פורסם, עקב שיקולים מערכתיים), החליט צבא ההגנה לישראל לעשות טרנספר דהפקטו לפליטים לגדה. זאת בעקבות עתירה לבג"צ של האגודה לזכויות האזרח, הקול השפוי במדינה, שקראה למדינה להמנע ממעשה זה. מנגד, ההעברה שלהם לגדה הוא הפתרון המהיר (אף שהוא נוגד את המשפט הבינלאומי) שיכול לפתור את כל הבעיות האלו. יכול להיות שהמדינה לומדת לאט לאט, אבל עדיין, התפיסה אצלנו של השפלה וניצול של פלשתינאים טבוע כל כך עמוק בחברה, שאי אפשר להתעלם מזה.

10 thoughts on “בריחה, השפלה, רצח

 1. יונתן, כמה דברים:
  1. אם זכרוני אינו מטעני, דווקא אבו מאזן התנגד לקבל אותם לשטחי הגדה וביקש מברק שלא להעביר אותם לגדה, אחרת כל הסאגה היתה נגמרת ממזמן.
  2. עניין ההפשטה בא כתוצאה מהפקת לקחים, היו בעבר לפחות 2 מקרים (שוב, לא זוכר תאריכים) שפלסטיני ביקש עזרה ושחייל התקרב, הפלסטיני התפוצץ עם מטען מוסתר. חבל שבלוגרים מסויימים שוכחים זאת.
  3. אם אתה רוצה לדבר על הומניות, תסתכל על נשיא ה"רשות הפלסטינית" שהתחנן שישראל תזרוק את אלו שברחו בחזרה לגדה (ציטוט מ-YNET מלפני כמה דקות: "במערכת הביטחון הדגישו כי לאחר שכ-180 הפלסטינים נמלטו מהרצועה – החל תהליך של השבתם לשם, בעקבות בקשת נשיא הרשות, אבו מאזן וראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. 32 פלסטינים הספיקו לשוב לרצועה במסגרת זאת"). אחלה הומניות, לא? :-)

 2. מה שחץ אמר, בערך. זה עדיין לא מי יודע מה, אבל זה קצת מוריד מנטל המוסריות אם אנשיהם עצמם מבקשים להחזיר אותם אל הרצועה.

 3. יחזקאל וחץ,

  העובדה ש"בניהם עצמם" ביקשו את זה לא הופכת אותנו למוסריים יותר; אנחנו ה"עיר מקלט" של אותם אנשים, והסגרתם בחזרה לאויב גורמת לכך שהם יומתו הופכת אותנו ללא מוסריים אם נשתף איתם פעולה.

 4. ומה מצפה להם בגדה? אנשים שרצו שהם יישלחו אל מותם? (אולי אבו מאזן יודע שזה לא לשלוח אותם למות?) כנראה שאין פה פתרון מושלם. שוב, אני לא חושב שהיה ראוי להחזיר אותם, אבל יש פה "נסיבות מקילות" שראוי לציין.

 5. בן לאדן הוא פליט שסובל מסכנת מוות בארצו (פרס של מליארדים על ראשו),האם תתן לו לחצות את הגבול אם יברח ממדינה עויינת כשאתה מודע לכך שאסירים שמוחזקים אצלך מעודדים אירגוני טרור לנסות להחליף אותו בשביל חתיכות בשר (ז"א חיילים,אבל מומרים באמצעי קסום כלשהו ["מוות"] לחתיכות בשר חסרות חיים באופן מתמיה).

  "אנחנו ה"עיר מקלט" של אותם אנשים, והסגרתם בחזרה לאויב גורמת לכך שהם יומתו הופכת אותנו ללא מוסריים אם נשתף איתם פעולה"

  מדינה לא צריכה לקבל פליט שניסה לרצוח את תושביה,זה מה שהמוסר שלי אומר לי. אם כי אני משער שמוסר הוא עניין יחסי.

 6. משה,
  לכן השאלה היא האם אותו פליט מבוקש גם כאן או שחייבים להסגירו למדינה אחרת שיש לנו אמנת הסגרה עמה.

  אם אותו אדם הוא בן חורין ולא ביצע שום עבירה ברת ההסגרה בישראל ולא פעל נגד העם הישראלי, אנחנו לא נכלא אותו אלא נבדוק אם הוא זכאי למעמד הומניטרי. מנגד, אם מדובר במחבל, ואין ספק שחלק מהם הוא כאלה, אז יש לעצור אותם ולהכניס אותם לכלא הישראלי.

 7. אבל מה לעשות, אתה לא יכול להוכיח שהוא מחבל, כי כל הראיות שלך נמצאות במדינת אויב. משטרת ישראל לא יכולה לפשוט על מעבדת החבלה שלו.
  אז אתה אומר להתייחס אליו כאל אזרח ישראלי שווה זכויות, לתת לו להנות מחזקת החפות, ולשחרר אותו לחופשי ברחבי הארץ?
  אני מעדיף לחיות עם המצפון ולשלוח אותו בחזרה לעזה מאשר לחיות במחשבה שאנחנו שחררנו אותו כאן בארץ.

  אולי יותר טוב להתייחס אליו כאל חייל צבא אויב (על אף שמעולם לא לבש מדים) ולשבות אותו כשבוי מלחמה. אבל אני מניח שאז היו אומרים שאנחנו כולאים אזרחים פלסטינים לשווא, ללא משפט.

 8. ד',
  אני לא יכול להוכיח שאתה רצחת פליטים סודאנים בירי, כי כל הראיות נמצאות במדבר. אני פשוט לא יכול להגיע לשם היום.

  אז אולי אני, במקום לתת לך יחס של אזרח ישראלי, אעדיף לא לתת לך משפט צדק, להנות מחזקת החפות ולהסתובב חופשי בארץ, כי אני, על המצפון שלי, לא יכול לחיות עם זה.

  אני פשוט אתייחס אלייך כאל מי שרצח, וזהו.

Comments are closed.