לא נכנעים לטרור: ההמונים יביימו את הסרט "ראיון סוף".

אתחיל מהפואנטה: הדרך היחידה להלחם בטרור, בין אם טרור אמיתי ובין אם טרור קיברנטי, היא לא להכנע לו. המטרה של טרור היא להפחיד את הציבור מלפעול בצורה מסוימת. לכן, הדרך היחידה שאפשר להתמודד עם האיום בטרור של צפון קוריאה שגרם לכך שהסרט "ראיון סוף" ("The Interview") ירד מהאקרנים, היא להפיק את הסרט (מחדש) בצורה המונית וציבורית, ואז להפיצו ברשת בצורה חופשית.

אז נתחיל מהתחלה. לפני כחודש, דווח כי מחשבי ענקית (הקולנוע) סוני נפרצו ומידע אישי רב דלף. החל משיחות והתכתבויות פנימיות על שחקנים כאלה ואחרים, דרך עותקים של סרטים שעתידים לצאת, ויש כאלה שאף טענו שהפשיטה על אתר הPirate Bay היתה בעקבות אותה הדליפה. מה שהתגלה השבוע הוא כי הפריצה נבעה, ככל הנראה, מחוסר שביעות הרצון של הדיקטטור החינני, קים ז'ונג און, מהסרט "ראיון סוף" שעתיד היה לצאת.

הסרט, שנכתב על ידי סת' רוגן, אחד הקומיקאים המבריקים של העשור האחרון, מציג את התרחיש הבדיוני הבא: עיתונאי מוזמן לצפון קוריאה לראיין את המנהיג הנערץ. במהלך ההכנות לראיון הוא מגוייס על ידי הממשל האמריקאי להתנקש בו. העיתונאי מגיע לצפון קוריאה ומבלה עם הדיקטטור.

ברור שאף דיקטטור לא מרגיש נח עם העובדה שיש סרט על התנקשות בו. אך לא מדובר על יציאה לאור של מבצע ולקירי הבא, אלא דווקא על סרט קומי, שלפחות מהקדימון נראה משעשע.

עכשיו, יחד עם הפריצה הגיעו מספר איומים שבהם הטרוריסטים מאיימים כי הקרנת הסרט תמטיר פיגועים על האולמות שיקרינו אותם, ועל כן סוני הקפיאה, לבינתיים את יציאת הסרט. במקביל, סוני החליטה שלא להוציא את הסרט לצפיה ישירה.

יחד עם התשובות הרפלקסיביות, ואפילו תגובה אמיצה מצד ברק אובמה שבו הוא מבהיר כי סוני לא צריכה להכנע לטרור, הגיעו גם הצעות חינניות: חברת ביטורנט הציעה לסוני לארח את הסרט לצפיה חופשית לכולם בצורה שעמידה בפני מתקפות טרור (וכמובן שסוני לא תקבל את ההצעה).

[בהערת אגב, אני רק מזכיר שהיתה כבר פעם אחת שרשת נכנעה לטרור, וזו השערוריה של סאות'פארק ומוחמד]

אבל ההצעה שלי היא אחרת: אני מציע שהציבור יקח את התסריט (שדלף), יפיק בעצמו מחדש את הסרט ויעלה אותו לרשת. רק כך אפשר יהיה להתנגד לטרור. אכן, יש כאן בעיה משמעותית: חוק זכויות יוצרים; הרי החוק קובע כי אסור לקחת את יצירתו (תסריט) של אחר. אבל כאן יש חסם מהותי, והוא השימוש ההוגן התרבותי.

לטעמי, דווקא כאן יצירת גרסא קהילתית של משהו בעל ערך תרבותי, שנגנז והוסתר מהציבור מגלם את הצורך בשימוש הוגן נרחב. דווקא כאן צריך שהציבור יפר את זכויות היוצרים של סוני בתסריט ויפיק מחדש את הסרט כך שכל הציבור יוכל לדעת מדוע אין נכנעים לטרור. אכן, חוק זכויות יוצרים נותן לבעל היצירה את הזכות להיות הראשון שיפרסם אותה (Harper & Row vs. Nation Enterprises); אבל מה קורה כאשר יש יצירה שברור שלא תצא לאור?

האם החוק צריך לאפשר לנו לכפות על אמנים לשחרר את היצירות שלהם? ברור שלא. המקרים החריגים, הקיצוניים, החשובים, הם אלו שיש להם השלכות על העתיד. מקרים כמו המקרה דכאן, בו הציבור צריך לדעת מה כל כך קיצוני בדיקטטור חינני עד כדי התחלה במבצע טרור נגד חברה מסחרית.

מי מרים את הכפפה ומתחיל להפיק?

7 thoughts on “לא נכנעים לטרור: ההמונים יביימו את הסרט "ראיון סוף".

 1. תודה על הפוסט יונתן . אפשר להבין את התסכול והיאוש שלך מן המצב , הטיעונים או התרחישים המוצעים , לא רלבנטיים ממש . באשר :

  אתה כנראה לא מבין מי הם הצפון קוריאנים . פולחן האישיות שלהם על שושלת קים , הוא משהו בלתי נתפס . אז הציבור יפיק עלק גרסה ? אז יבואו חשבון עם סוני , ועם מפיצים , ועם ראש נחש כלשהוא ( תמיד יש ראש נחש ) בכל השרשרת הזו . הם עשויים לסגור חשבון, ובצורה קשה ואכזרית מאוד . זה לא בהכרח אומר שלא צריך להפיץ ולהקרין , אבל גם לא אומר : שלא יהיה להם עם מי לסגור חשבון . בקיצור :

  דוקטרינה כזו של " פיזור אחריות " עלק , לא תועיל . שהרי אם הם מסוגלים לאיים על סוני , ואם מטרתם לשמר פולחן אישיות , אז : הם לא ימצאו מישהו ללמד אותו לקח ?? כך שיבינו : עם המנהיג שלהם לא מתעסקים !!

  הנושא המשפטי כאן אמנם תפל משהו , אבל רק לסבר אוזניך , זכות יוצרים לא קשורה לפרסום ראשון אם לאיו . זכות היוצרים בעינה עומדת , על עצם היצירה , בין אם פורסם בין אם לאיו . מה זה יועיל או קשור ? תודה

 2. אז רק אני חושב שזה לא קשור לצ' קוריאה, וכנראה איזה "סנודן" אחר מבין אלפי העובדים של סוני פיקצ'רס שפוטרו בשנתיים האחרונות והמשיך להחזיק בגישה וניסה לסחוט את הבכירים שם במשך זמן מה ולא הצליח, אבל איכשהו תיזמון של הכל יחד הסרט הזה והתקשורת גרמו לסיפור הזה לקרות ..

 3. ריקו , כמוני כמוך , חשבתי על האפשרות , או השתעשעתי איתה . אלא שזה לא ממש היה נושא הפוסט , כי האיום של הצפון קוריאנים , בעינו עומד , ועל הזנגר שלהם , בין אם הם עשו זאת , בין אם לאיו . ויונתן כמובן תוהה , מה לעשות אל מול איום כזה . תודה

 4. צריך להחזיק בראש את כל מה שפוקסי כתב על הצפון קוריאנים.
  כאשר אתה מנסה לפעול מול ראשים כאלו החשיבה הנורמטיבית לא יעילה.
  צריך למצוא מטורף שיגיב מולם.
  עזבו את הסרט והאולפן, צפון קוריאה היא סכנה לעולם החפשי. (ככל שהוא חפשי……….)
  פרסמתי שם וכתובת דוא"ל, הם יכולים לבוא אלי רק שהערב אני עסוק…

 5. other of the thousands of employees of Sony Pictures fired last two years and held approach and tried to squeeze the top there for a while and could not, but somehow timing of it all together this movie and theother of the thousands of employees of Sony Pictures fired last two years and held approach and tried to squeeze the top there for a while and could not, but somehow timing of it all together this movie and the

Comments are closed.